Svarbiausios maistinės medžiagos žmogui

Paskelbta 2013-04-08

  • Svarbiausios maistinės medžiagos žmogui

Pirminės (makro) maistinės medžiagos

Yra priskiriamos trys pagrindinės maistinės medžiagos – baltymai , riebalai ir angliavandeniai. Tačiau iš jų yra tik dvi, be kurių mes neišgyventume. Gal žinote kokios tai medžiagos?

Jeigu jūsų atsakymas – baltymai ir riebalai, sveikiname, atspėjote! Angliavandeniai nėra būtini palaikyti žmogaus gyvybę. Angliavandeniai žmogaus kūnui suteikia gliukozės ir energijos, ką žmogaus kūnas ir naudoja, tačiau... Kūnas taip pat gali naudoti energija gaunama iš riebalų ir baltymų. 

Nepakeičiamios riebalų rūgštys

Ne visi riebalai yra sukurti vienodai! Žinoma, dauguma riebalų turi esminius savo privalumus, tačiau tik nepakeičiamios riebalų rūgštys (EFAs) yra privalomos. Kodėl taip yra? Viena iš priežasčių, nes organizmas negali jų sintetinti. Omega 3 ir omega 6 riebalų rūgsčių reikia surinkti atitinkamą kiekį iš mitybos, tačiau žinant dabartinius laikus, rekomenduojame vartoti papildomai. 

ESMINĖS AMINORŪGŠTYS

Baltymai taip pat yra esminės žmogui maistinės medžiagos. Baltymai sudaryti iš amino rūgščių – kitaip įvardijamų kaip statybinine medžiaga žmogui! Jie dalyvauja ir atlieka svarbią reikšmę žmogui gyvybiškai svarbiuose procesuose. Organizmas negali pasigaminti visų reikiamų aminorūgščių, todėl baltymus turime surinkti iš savo mitybos.

Gaunami angliavandeniai padeda mūsų smegenims veikti, nes papildo organizmą gliukozę, tačiau kaip viskas vyksta, jeigu angliavandenių mūsų kūnas negauna?

Svarbiausios maistines medziagos zmogui

Organizme vyksta procesas , kitaip žinomas kaip gliukoneogenezė, kuriuo metu iš baltymų išgaunama gliukozė reikalinga žmogaus protui.

Tačiau, kas nutinka, jeigu mūsų kūnas negauna nei baltymų, nei angliavandenių? Jeigu baltymų ir angliavandenių nėra, kunas savaime pradeda išlaikyti pats save. Mūsų raumenys yra pagaminti iš baltymų. Organai, akys, plaukai, oda – visi sudaryti iš baltymų. Organizmas pradeda skaidyti šios audinius, kad gautu kuro išgyvenimui. Toks procesas vyksta lėtai, tačiau prieinama riba, kai kūnas saves išlaikyti nebegali...

Tai tik daugiau pavieniai faktai apie mitybą, tačiau padedantis išlaikyti sveiką gyvenimo būda. Iš straipsnio galime suprasti, kad svarbiausia kūnui suteikti svarbiausių mūsų kūnui maistinių medžiagų. Turėdami subalansuotą mitybą su atitinkamu kiekiu  baltymų, angliavandenių ir riebalų galite išvengti rimtų ligų, sveikatos sutrikimų, negalavimu ir užtikrinti pilnavertišką organizmo darbą.

Visos autorinės teisės priklauso MB "Sportas - sveikata", kopijuoti be autoriaus sutikimo griežtai draudžiama.

 

Komentarai

Kolkas klientų komentarų dar nėra..

Komentuoti